fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Ahşap CNC Oyma

Fason Ahşam Cnc Oyma İşlemine Neden Gerek Duyulur?

Teknoloji’deki gelişimler ahşap sanayisinde de büyük atılımlar yapılmasını desteklemiştir. Bunlardan en önemlisi CNC makineleriyle yapılan ahşap işlemeleridir. CNC makineleri bilgisayarlı lazer kesim, işleme ve oyma işlemlerini titizlikle yapması ve zaman kazandırması ile marangozların tercihi haline gelmiştir. Fakat bu durumu en ince işçiliğine kadar yapan firma sayısı sayılı olmaktadır.

Marangozlar arasında fason ahşap cnc oyma işlemi yapan sayısı az olmaktadır. Bunun sebebi her ne kadar işlem sırasında oyma işlemi makine ile yapılsa da bu iş makineyle koordineli olarak iyi bir ustalık gerektirmektedir. Bilgisayara ve makineyi kullanmaya hakim marangozlarla yapılan oyma işçiliği kaliteli ürün çıkmasını sağlamaktadır.

Neden Fason Ahşap Kesimi Yapılmaktadır?

Elinde ki malzeme yetersizliğinden kaynaklı fason işçilik gerektiren ahşap oyma işlemleri yapılmaktadır. Yani cnc ile yapılması gereken ahşap oyma işlemlerinde firmaların elinde cnc makinesi bulunmuyorsa fason ahşap cnc oyma işlemi için harici hizmet alabilir. Ayrıca iş yoğunluğundan kaynaklı yetiştirilemeyen ürünler içinde parça başı anlaşılarak fason iş yaptırılabilir.

Gerekli görüldüğünde yapılan fason ahşap cnc oyma işlemleri temiz ustalık ile birleştiğinde büyük fabrikaların çıkardığı işleri tamamlayıcı görevi üstlenmektedir. Bu noktada cnc makinesi kullanan firmaların tercih edilmesi, ürün kalitesi açısında önemli bir yer edinmektedir.

Ahşap Cnc Oyma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Bilgisayar ile ahşabın ölçüleri ve oyulacak noktalar ayarlanarak işe başlanmaktadır. Milimetrik olarak hesaplanan ve sisteme girilen veriler, ahşap oyma işleminin sorunsuz çıkması için yeterlidir. Ayrıca ahşabın sağlamlığı, kalınlığı ve cinsi bu işlemler için gerekli bilgiler arasındadır. Bu noktada cnc makinesini kullanan ustanın marangozluk bilgisi devreye girmektedir. Gerekli bilgiler ve ölçümler makineye girildikten sonra lazerli ya da lazersiz olarak ahşap oyma işlemine geçilmektedir. İşlem bittikten sonra montaja gönderilmesi gereken ahşap hazır hale gelmektedir.