fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Ahşap CNC Oyma

Fason Ahşam Cnc Oyma İşlemine Neden Gerek Duyulur?

Teknoloji’deki gelişimler ahşap sanayisinde de büyük atılımlar yapılmasını desteklemiştir. Bunlardan en önemlisi CNC makineleriyle yapılan ahşap işlemeleridir. CNC makineleri bilgisayarlı lazer kesim, işleme ve oyma işlemlerini titizlikle yapması ve zaman kazandırması ile marangozların tercihi haline gelmiştir. Fakat bu durumu en ince işçiliğine kadar yapan firma sayısı sayılı olmaktadır.

Marangozlar arasında fason ahşap cnc oyma işlemi yapan sayısı az olmaktadır. Bunun sebebi her ne kadar işlem sırasında oyma işlemi makine ile yapılsa da bu iş makineyle koordineli olarak iyi bir ustalık gerektirmektedir. Bilgisayara ve makineyi kullanmaya hakim marangozlarla yapılan oyma işçiliği kaliteli ürün çıkmasını sağlamaktadır.

Neden Fason Ahşap Kesimi Yapılmaktadır?

Elinde ki malzeme yetersizliğinden kaynaklı fason işçilik gerektiren ahşap oyma işlemleri yapılmaktadır. Yani cnc ile yapılması gereken ahşap oyma işlemlerinde firmaların elinde cnc makinesi bulunmuyorsa fason ahşap cnc oyma işlemi için harici hizmet alabilir. Ayrıca iş yoğunluğundan kaynaklı yetiştirilemeyen ürünler içinde parça başı anlaşılarak fason iş yaptırılabilir.

Gerekli görüldüğünde yapılan fason ahşap cnc oyma işlemleri temiz ustalık ile birleştiğinde büyük fabrikaların çıkardığı işleri tamamlayıcı görevi üstlenmektedir. Bu noktada cnc makinesi kullanan firmaların tercih edilmesi, ürün kalitesi açısında önemli bir yer edinmektedir.

Ahşap Cnc Oyma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Bilgisayar ile ahşabın ölçüleri ve oyulacak noktalar ayarlanarak işe başlanmaktadır. Milimetrik olarak hesaplanan ve sisteme girilen veriler, ahşap oyma işleminin sorunsuz çıkması için yeterlidir. Ayrıca ahşabın sağlamlığı, kalınlığı ve cinsi bu işlemler için gerekli bilgiler arasındadır. Bu noktada cnc makinesini kullanan ustanın marangozluk bilgisi devreye girmektedir. Gerekli bilgiler ve ölçümler makineye girildikten sonra lazerli ya da lazersiz olarak ahşap oyma işlemine geçilmektedir. İşlem bittikten sonra montaja gönderilmesi gereken ahşap hazır hale gelmektedir.

fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Ahşap CNC İşleme ve Kesim

Ahşap Kesimi Ve İşleme İşlerinde Cnc’nin Yeri

Yüksek kalitede sanatsal ahşap ürünlerinin çoğu cnc makinesi ile işlem görmüştür. Bunun sebebi, cnc makineleri bilgisayarlı sistem ile çalışıyor olmasından kaynaklıdır. Bilgisayara girilen çizim sonucu, boyut ve ince işçilik görevini makine doğrudan göstermektedir. Buda ahşap işleme ve kesim işlerinde cnc makinelerinin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ahşap malzeme çevremizde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu noktada sanatsal işlemelerin çıkması noktasında yeterli ustalıkla mümkün kılınmaktadır. En çok ev iç mimarisinde kullanılan ahşap ürünler firmalar tarafından fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemleri yapılarak son tüketiciye sunulmaktadır.

Ahşap İşleme Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır?

Ahşap üzerinde ki işleme modelleri büyük bir hassasiyetle işlenmektedir. Çünkü ahşap üzerinde ki işlemelerde, iş sırasında yapılacak herhangi bir el kayması, ahşabın bozulmasına, başka malzemenin kullanılmasına sebep olmaktadır. Titiz ve kusursuz bir işçilik çıkması için fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemi yaptırmak gerekmektedir.

Cnc ile işlenen ahşap ürünlerde en ince işlemelerin bile milim farkla yaşayacağı sorunlarla karşılaşılmasını engellemektedir. Çünkü cnc ile yapılan işlemelerde, milim farka kadar kusursuz ürünler çıkartılmaktadır. Ev aksesuarları, kapılar, mobilyalar, masa ve sandalyeler ve ahşapla ilgili sayabildiğimiz işlemeleri tüm ürünler, cnc makinesi ile yapılmaktadır.

Fason Ahşap İşleme ve Kesim Yapılmakta mıdır?

Özellikle ufak aksesuar ürünleri için marangozlar da işleme ve kesim fiyatları yüksek gösterilmektedir. Çünkü ürünlere harcanan zaman, işçilikten ve yapılacak diğer ürünlerden çalınmaktadır. Oradan çıkartılacak zarar yapılan fason üründen karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda fason ahşap cnc işleme ve kesim yapan firmalar, zaman ve işçilik konusunda kar ettikleri için müşterileri için daha ekonomik hale gelmektedir. Ayrıca iş yoğunluğu yüzünde işleme ve kesim işlerini yetiştiremeyen büyük firmalarda, fason olarak ahşap işleme ve kesim siparişi verebilir.