fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Fason CNC Ahşap Kesim

Fason Cnc Ahşap Kesimi Nedir?

Ormanların ve ağaçların yoğun olduğu ülkemizde ahşap mobilya ve dekorasyon ürünleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden ahşap kesimi de yoğun talep duyulan işler arasında yer almaktadır. Genellikle fason cnc ahşap kesim işlemleri yapılmaktadır. Cnc, Computer Numerical Control yani, bilgisayar sayısal kontrol demektedir. Bu sayede bilgisayar üzerinden kusursuz işlerin çıkması sağlanmaktadır.

Cnc makinesi ile yapılan ahşap kesimleri, süs eşyalarından büyük tabelalara kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Cnc çalışma prensibi bilgisayar ile ölçünler ve çıkartılacak şekil belirlenir, ardından lazer ile kesme işlemine gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ahşap kesim malzemelerinin iş kolaylığı sağlanmış olur. Özellikle özel ürünler için yapılan işlerde kullanılan fason cnc ahşap kesim yaygın halde yapılmaktadır.

Fason Cnc Ahşap Kesim Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

İnce işçilik isteyen ev aksesuarları, mobilyalar, tabelalar ve ahşapla ilgili bütün kesim gerektiren ince işlerde kullanılmaktadır. Daha çok tek üründe kesim isteyen firmalar, fason cnc ahşap kesim yapan marangoz atölyelerini tercih etmektedir. Bu kapsamda ahşap kesimi ile ilgili akla gelen her işi yapmaktadırlar. Ayrıca cnc ile lazer kesim yapıldığı için iş sonucu tasarıma göre sanatsal sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Buda cnc ahşap kesimi yapan marangoz fabrika ve atölyelerini en çok tercih edilir hale sokmuştur.

Fason Cnc Ahşap Kesim Neden Çok Tercih Edilir?

Yapılan işin kusursuz ve hızlı ortaya çıkması için cnc ahşap kesim işlemleri tercih edilmektedir. Ayrıca cnc makinesi kullanmayan çoğu marangoz parça başı iş yapmamaktadır. Seri üretim tarzı ürünlerin daha az zaman harcanarak çıkartılmasından kaynaklı genelde yüksek sayıda yapılacak işler talebinde bulunurlar. Ancak cnc makinesi ile fason iş yapan marangozlar, tek ürün veya seri üretim yapılacak ürünlerin teslimatı konusunda, iş gücü ve zaman sorunu yaşamazlar. Buda çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Ahşap CNC İşleme ve Kesim

Ahşap Kesimi Ve İşleme İşlerinde Cnc’nin Yeri

Yüksek kalitede sanatsal ahşap ürünlerinin çoğu cnc makinesi ile işlem görmüştür. Bunun sebebi, cnc makineleri bilgisayarlı sistem ile çalışıyor olmasından kaynaklıdır. Bilgisayara girilen çizim sonucu, boyut ve ince işçilik görevini makine doğrudan göstermektedir. Buda ahşap işleme ve kesim işlerinde cnc makinelerinin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ahşap malzeme çevremizde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu noktada sanatsal işlemelerin çıkması noktasında yeterli ustalıkla mümkün kılınmaktadır. En çok ev iç mimarisinde kullanılan ahşap ürünler firmalar tarafından fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemleri yapılarak son tüketiciye sunulmaktadır.

Ahşap İşleme Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır?

Ahşap üzerinde ki işleme modelleri büyük bir hassasiyetle işlenmektedir. Çünkü ahşap üzerinde ki işlemelerde, iş sırasında yapılacak herhangi bir el kayması, ahşabın bozulmasına, başka malzemenin kullanılmasına sebep olmaktadır. Titiz ve kusursuz bir işçilik çıkması için fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemi yaptırmak gerekmektedir.

Cnc ile işlenen ahşap ürünlerde en ince işlemelerin bile milim farkla yaşayacağı sorunlarla karşılaşılmasını engellemektedir. Çünkü cnc ile yapılan işlemelerde, milim farka kadar kusursuz ürünler çıkartılmaktadır. Ev aksesuarları, kapılar, mobilyalar, masa ve sandalyeler ve ahşapla ilgili sayabildiğimiz işlemeleri tüm ürünler, cnc makinesi ile yapılmaktadır.

Fason Ahşap İşleme ve Kesim Yapılmakta mıdır?

Özellikle ufak aksesuar ürünleri için marangozlar da işleme ve kesim fiyatları yüksek gösterilmektedir. Çünkü ürünlere harcanan zaman, işçilikten ve yapılacak diğer ürünlerden çalınmaktadır. Oradan çıkartılacak zarar yapılan fason üründen karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda fason ahşap cnc işleme ve kesim yapan firmalar, zaman ve işçilik konusunda kar ettikleri için müşterileri için daha ekonomik hale gelmektedir. Ayrıca iş yoğunluğu yüzünde işleme ve kesim işlerini yetiştiremeyen büyük firmalarda, fason olarak ahşap işleme ve kesim siparişi verebilir.