fason cnc ahşap kesim
Written by morreklam

Ahşap CNC İşleme ve Kesim

Ahşap Kesimi Ve İşleme İşlerinde Cnc’nin Yeri

Yüksek kalitede sanatsal ahşap ürünlerinin çoğu cnc makinesi ile işlem görmüştür. Bunun sebebi, cnc makineleri bilgisayarlı sistem ile çalışıyor olmasından kaynaklıdır. Bilgisayara girilen çizim sonucu, boyut ve ince işçilik görevini makine doğrudan göstermektedir. Buda ahşap işleme ve kesim işlerinde cnc makinelerinin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ahşap malzeme çevremizde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu noktada sanatsal işlemelerin çıkması noktasında yeterli ustalıkla mümkün kılınmaktadır. En çok ev iç mimarisinde kullanılan ahşap ürünler firmalar tarafından fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemleri yapılarak son tüketiciye sunulmaktadır.

Ahşap İşleme Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır?

Ahşap üzerinde ki işleme modelleri büyük bir hassasiyetle işlenmektedir. Çünkü ahşap üzerinde ki işlemelerde, iş sırasında yapılacak herhangi bir el kayması, ahşabın bozulmasına, başka malzemenin kullanılmasına sebep olmaktadır. Titiz ve kusursuz bir işçilik çıkması için fason ahşap cnc işleme ve kesim işlemi yaptırmak gerekmektedir.

Cnc ile işlenen ahşap ürünlerde en ince işlemelerin bile milim farkla yaşayacağı sorunlarla karşılaşılmasını engellemektedir. Çünkü cnc ile yapılan işlemelerde, milim farka kadar kusursuz ürünler çıkartılmaktadır. Ev aksesuarları, kapılar, mobilyalar, masa ve sandalyeler ve ahşapla ilgili sayabildiğimiz işlemeleri tüm ürünler, cnc makinesi ile yapılmaktadır.

Fason Ahşap İşleme ve Kesim Yapılmakta mıdır?

Özellikle ufak aksesuar ürünleri için marangozlar da işleme ve kesim fiyatları yüksek gösterilmektedir. Çünkü ürünlere harcanan zaman, işçilikten ve yapılacak diğer ürünlerden çalınmaktadır. Oradan çıkartılacak zarar yapılan fason üründen karşılanmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda fason ahşap cnc işleme ve kesim yapan firmalar, zaman ve işçilik konusunda kar ettikleri için müşterileri için daha ekonomik hale gelmektedir. Ayrıca iş yoğunluğu yüzünde işleme ve kesim işlerini yetiştiremeyen büyük firmalarda, fason olarak ahşap işleme ve kesim siparişi verebilir.

 

Written by morreklam

Ahşap Cnc İşleme

Fason Ahşap Cnc İşleme

Sanayi sektöründe firmalar tarafından en çok tercih edilen ve uygulanan işlemlerden birisi de fason ahşap cnc işleme yöntemidir.

CNC Nedir?

Computer Numerical Control ifadesine kısaca CNC denmektedir. Türkçe anlamı ise sert olan materyallerin istenilen şekli almasına yardımcı olan ve istenilen tasarımın yapılabildiği bir kesme ve işleme yöntemidir.

Fason Ahşap Cnc İşleme Kullanım Alanları

İç mimari düzenlemelerde fason ahşap cnc işleme dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır.

Büro, kütüphane, ofis, atölye ve ev mobilyaları üretiminde konsept tercihine göre sık kullanılan bir yöntemdir.

Kurumların ya da markaların ürün ve hizmetlerinin tanıtımlarının sağlanıp marka bilinirliğini arttırılmasına yardımcı olmak amacıyla kaliteli ve şık bir tasarıma sahip olmak isteyen firmalar ürün teşhir standları için fason ahşap cnc işleme yöntemi tercih edilmektedir.

Ev ya da otel konseptlerinde tarz olarak doğal ya da klasik görünümü hedefleyen bireyler ya da firmalar istedikleri tarzı yakalayabilmek için yatak başlarında ahşap cnc işlemeden yararlanmaktadır.

Kişiye ya da firmaya özel olarak hazırlanan ilk ve tek olacak tüm tasarımlar fason ahşap cnc işleme yöntemi sayesinde ortaya çıkarılabilmektedir.

Özellikle inşaat sektörü işlemlerinde yardımcı materyal olarak ahşam cnc işleme yöntemi kullanılmaktadır.

Özel ve kalıcı bir hediye verilmek istenen kişiler için hazırlanan tasarımlar fason ahşap cnc işleme yöntemi sayesinde en sevilen ve kıymetli hediyeler arasındaki yerini alacaktır.

CNC İşleme Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Cnc işleme yapılacak olan dosya müşteri tarafından teslim edilmelidir.

Ortaya çıkartılması istenen tasarım istenilen ölçülere uygun olacak bir şekilde vektörel dosya olarak teslim edilmelidir. En çok kullanılan vektörel dosya formatları pdf, ai, eps ve cdr ‘ dir.

Ücret politikası ise malzemenin temin edilmesi, tasarım çalışmasının yapılması, uygulama işlemi gibi birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir.